Od A do C, ale zahaczając o B.
Czyli czy implanty piersi są B ezpieczne?

Dużo się mówi w mediach o różnych powikłaniach związanych z plastyką piersi. Bardzo dużo. Dlatego zdecydowałem się wziąć to wyjątkowo nie pod skalpel – ale pod lupę.

NAJPOPULARNIEJSZY ZABIEG CHIRURGII PLASTYCZNEJ NA ŚWIECIE

A jest o czym pisać, bo zastanawiamy się teraz nad najpopularniejszym zabiegiem chirurgii plastycznej na świecie. Około 300 000 tysięcy operacji w Stanach Zjednoczonych rocznie nie pozwala przejść obok tego tematu obojętnie. Szczególnie w wypadku, gdy w Polsce zabieg ten niejako doświadcza efektu kuli śnieżnej – z roku na rok coraz chętniej przeprowadzany jest przez kobiety. Mówimy tutaj o 10 000 operacjach w roku. Cele wprowadzania implantów do piersi są różne – powiększenie ich w kontekście estetycznym, operacja zmiany płci lub odtwarzanie brakującej piersi po mastektomii.

BEZPIECZEŃSTWO ZABIEGU WPROWADZANIA IMPLANTÓW PIERSI

Wszystkie te pobudki łączy i powinna łączyć jedna idea nadrzędna, czyli właśnie bezpieczeństwo całej procedury. I chyba pierwszą rzeczą, która je potwierdza jest ich historia. Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę od kiedy świat medycyny zaczął powiększać piersi. Musimy wrócić do 1895 roku, kiedy to została przeprowadzona pierwsza taka operacja. Czyli mamy do czynienia z ponad stu latami tradycji. Gdy damy czemuś trochę czasu jesteśmy w stanie doprowadzić to do perfekcji. Dokładnie tak właśnie zrobiła nauka, technika i medycyna z implantami piersi. Przez te wszystkie dekady udoskonalali te urządzenia medyczne, szlifując ich kompatybilność z ciałem kobiet, jak i ulepszając techniki wprowadzania implantów piersi do całkowicie innego poziomu. Dzisiaj świat nauki również nie próżnuje, na bieżąco prowadzone są badania, których wynikami są liczne certyfikaty – a przykład CE czy FDA. Wszystko po to, żeby mieć gwarancję tego, że implanty są bezpieczne.

Ważną kwestią jest też doświadczenie i wiedza chirurga plastycznego. Setki wykonanych zabiegów i tysiące godzin spędzonych przy stole operacyjnym, w połączeniu z nowoczesną technologią produkcji implantów, zdecydowanie dają gwarancję bezpieczeństwa. 

Zwieńczenie tej kwestii może brzmieć paradoksalnie. Chodzi o to, że implanty piersi nie tylko są bezpieczne – mają dodatkowo pozytywny wpływ na pacjentkę. Dzieje się tak dlatego, że kobiety, którym powiększono piersi są pod lepszą opieką – po operacji raz do roku wskazane jest wykonanie USG piersi. Niestety osoby, które przez taki zabieg nie przeszły, zdecydowanie rzadziej decydują się na badanie USG. Stąd też wszelkie podejrzane zmiany można wyłapać na wcześniejszym etapie. Nawet takie, które niekoniecznie związane są z implantami piersi.