operacja plastyczna nosa

Centralną częścią twarzy jest nos. Wyznacza oś jej symetrii i odpowiada za proces prawidłowego oddychania. Operacje plastyczne nosa mogą mieć charakter czysto estetyczny lub korygujący jego nieprawidłowe działanie. Zdarza się, że wentylacja przez nos jest upośledzona w wyniku przebytych urazów. Podczas zabiegu przywrócę prawidłowe oddychanie przez nos i, w razie potrzeby, poprawię jego wygląd – wszystko podczas jednej operacji.

Zależnie od konieczności, podczas zabiegu możliwe jest wyprostowanie przegrody i ustawienie jej w prawidłowym położeniu w linii pośrodkowej. Ponadto mogę przebudowywać część kostną nosa (osteotomia, czyli przecięcie kości), tworzącą jego górną połowę, oraz część chrzęstną (plastyka czubka nosa). Podczas konsultacji badam przegrodę nosową i uzgadniam z pacjentem, jaki zakres pracy wskazany jest w danym przypadku i jak postępować po zabiegu.

Ból po tych operacjach jest z reguły niewielki i łatwy do opanowania przy pomocy podstawowych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

plastyka przegrody nosowej w znieczuleniu ogólnym

Chrapanie, chroniczny katar, przewlekłe zmęczenie. Bardzo często te i podobne przypadłości wynikają ze skrzywionej przegrody nosowej, która powoduje zaburzenia oddychania. Jej wymodelowanie jest w takich sytuacjach niezbędne, bowiem poprawia wentylację przez nos, zapewniając równomierny przepływ powietrza przez nozdrza.

Operacja nie zostawia widocznych śladów, ponieważ linie cięć prowadzone są na śluzówce wewnątrz nozdrzy. Zabieg wykonuję w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym – w zależności od jego rozległości oraz preferencji pacjenta. Po zabiegu konieczne jest założenie tamponady przedniej nosa na około jedną lub dwie doby, a dolegliwości bólowe zwykle są niewielkie. Do uśmierzenia dyskomfortu wystarczą ogólnodostępne leki przeciwbólowe.

cena
12000 pln

pełna otwarta plastyka nosa z osteotomiami

Gdy nos wymaga poważniejszej ingerencji, stosuję pełną otwartą plastykę nosa celem zmiany jego kształtu. Wykonuję niewielkie nacięcie skóry słupka nosa w kształcie litery „V” oraz cięcia wewnętrzne na jego śluzówce, dzięki czemu uzyskuję wgląd w operowaną okolicę. Możliwa jest wówczas korekta przegrody nosowej, czubka nosa, usunięcie garba oraz zwężenie i obniżenie grzbietu nosa.

Operację poprzedza szczegółowa analiza potrzeb i oczekiwań pacjenta, aby przyniosła ona jego pełne zadowolenie. Zabieg wykonuję w znieczuleniu ogólnym. W przypadku przeprowadzania osteotomii, czyli przecinania kości, konieczne jest noszenie łuski gipsowej na nosie przez około siedem do dziesięciu dni. Szwy skórne usuwam standardowo siedem dni po zabiegu.

cena
20000 pln

najczęściej zadawane pytania

Jak przygotować się do zabiegu?

Zwykle proszę pacjentów o wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych krwi, których szczegółowy zakres ustalam podczas konsultacji przedzabiegowej. Przed zabiegami dotyczącymi twarzy nie należy nakładać makijażu. Natomiast przygotowując się do zabiegu wykonywanego w znieczuleniu miejscowym nie ma konieczności bycia na czczo. Dotyczy to jedynie operacji przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym, tzn. 6 godzin bez jedzenia i 4 godziny bez przyjmowania klarownych płynów.

Czy mogę spodziewać się jakiś powikłań?

Do powikłań podchodzę bardzo poważnie i dlatego największy nacisk kładę na ich prewencję – odpowiednio dobrana metoda operacyjna do konkretnego pacjenta pozwala maksymalnie zmniejszyć ryzyko niepożądanych następstw zabiegu.

Jaka jest różnica między znieczuleniem całkowitym, a miejscowym?

Podczas znieczulenia miejscowego środek znieczulający podawany jest bezpośrednio w okolicę poddawaną zabiegowi, co pozwala znieść uczucie bólu w danym obszarze. Pacjent jest w pełni świadomy i zorientowany w kontakcie z lekarzem wykonującym zabieg, a bezpośrednio po nim może udać się do domu. Podczas znieczuleniu ogólnego świadomość pacjenta jest zniesiona, nie pracują również mięśnie oddechowe, a funkcję te przejmuje respirator. Ten rodzaj znieczulenia wykonywany jest przez lekarza specjalistę – anestezjologa. Podczas narkozy pacjent cały czas pozostaje pod opieka anestezjologa, a po „wybudzeniu” konieczny jest pobyt przez przynajmniej jedną noc w klinice.

Co w sytuacji, kiedy chcę skorygować kilka części ciała jednocześnie?

Zabiegi dotyczące kilku okolic muszą być szczegółowo przeanalizowane pod kątem stosunku ryzyka do uzyskanych korzyści. Sa pewne kombinacje zabiegów których nie należy wykonywać jednoczasowo, np. plastyka nosa i plastyka powiek górnych/dolnych, jednak niektóre połączenia są możliwe, np. jednoczasowa operacja powiek górnych i dolnych, czy plastyka czubka nosa i korekta małżowin usznych.

korekta nosa - więcej informacji

Oferowana przez nas korekta nosa jest wskazana u osób, które z różnych względów nie są zadowolone z wyglądu tej części twarzy. Zabieg ten ma bardzo istotne znaczenie dla późniejszego, bardziej atrakcyjnego wyglądu danej osoby.

Pacjentami, którzy kwalifikują się do takiego zabiegu, jak operacja plastyczna nosa, są najczęściej osoby posiadające zbyt duży, wystający, spłaszczony, skrzywiony, a także tak zwany „orli” nos. W trakcie podejmowania decyzji o zakwalifikowaniu konkretnego pacjenta do zabiegu operacyjnego, przeprowadzany jest dokładny wywiad lekarski.

Wstępna rozmowa z pacjentem ma na celu wykluczenie jakichkolwiek przeciwwskazań, mogących negatywnie wpłynąć na przebieg operacji, jak również utrudnić proces rekonwalescencji.

Posiadane przez nas bogate doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów operacyjnych, związanych z korektą nosa, pozwala nam stwierdzić, iż jesteśmy w stanie pomóc każdemu pacjentowi, u którego konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznej rhinoplastyki.